SAP Programında Üretim Siparişlerini Toplu Görüntüleme

Bu makale  ”SAP Üretim Süreci” başlıklı SAP eğitimi için dördüncü bölüm olarak hazırlanmıştır. Diğer bölümlerin linklerini hemen alta ekliyoruz.

Üretim siparişleri ile ilgili ön önemli kısma geldik. SAP sisteminde açık olan üretim siparişlerini nasıl görüntüleriz. Bu şu anlama geliyor : üretilmesi gereken üretim siparişlerini nasıl raporlarız.

Bildiğiniz gibi SAP ERP sisteminde aynı işler farklı ekranlardan yapılabilmektedir. SAP de Üretim siparişleri raporu almak içinde iki farklı sap kısa kodumuz var.

Bunlar ;

  • COMAC Toplu İşleme
  • COOIS Üretim Siparişi Bilgi Sistemi

Biz burada COMAC ekranı ile ilgili bilgi vereceğiz. Dilerseniz aynı bilgiler ile COOIS ekranını da kullanabilirsiniz. COMAC ekranı SAP de  üretim planlama ve üretim departmanları tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır

Her zaman olduğu gibi sol üst köşedeki SAP komut yerimize COMAC kısa kodumuzu yazarak üretim siparişleri toplu görüntüleme ekranımıza ulaşıyoruz.

sap-comac-ekrani

Üst taraftaki üretim siparişleri seçeneğini seçiyoruz. Eğer planlı sipariş seçeneği işaretliyse o seçeneğide kaldırıyoruz ki planlı siparişler karşımıza çıkmasın.

Her SAP raporlama  ekranında olduğu gibi COMAC ekranında da kısıtlamalar ile başlıyoruz. Buradaki kısıtlara göre SAP veritabanında kayıtlı üretim siparişlerini görüntülüyoruz.

Biz açık siparişleri sorgulayacağımız için ”Başlık Düzeyinde Seçim” kısmında ”Sis. Durumu” yazan alanı doldurmamız gerekiyor. Aksi takdirde açık veya kapalı bütün siparişler karşımıza çıkar. Bu alanların birine ”TMM” yazıyoruz ve hemen yanındaki ”hariç” kutucuğuna tik atıyoruz. Diğerinede ”TYTE” yazıyoruz ve yine hemen yanındaki ”hariç” kutucuğuna tik atıyoruz. TMM nin anlamı teknik olarak tamamlanmış üretim sipariş demektir. Burada bahsetmiştik . TYTE nin anlamıda teyit verilerek kapatılmış (yani üretilmiş) üretim siparişi demektir. Biz bu 2 seçeneği işaretleyerek karşımıza çıkmalarını engellemiş olduk.

Daha sonra ekranda yukardan aşağıya doğru belirli kriterlere göre verileri sorgulayabiliriz.

Üretim siparişi : Üretim sipariş numarasına göre sorgulama yapabilirsiniz

Malzeme : Malzeme koduna göre

Üretim yapan ÜY: Üretimin yapıldığı üretim yeri koduna göre sorgulayabilirsiniz.

SAP COMAC Ekranında 15 den fazla kritere göre üretim siparişi raporu alabilirsiniz fakat en fazla kullanacağınız kriterleri ekledik.

Kriterlerimizi seçtikten sonra raporumuzu F8 tuşuna basarak çalıştırıyoruz aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü karşınıza gelecektir. Görmek istediğiniz sütunlaru herhangi bir sütuna sağ tuş ile tıklayarak göster/gizle ile değiştirebilirsiniz

sap-comac-ornek

En solda mavi olarak gördüğünüz sütun üretim sipariş numaralarını gösterir. Tsl. Mkt. yazan sütunda kısmi üretim yapıldıysa eğer teyit verilen miktarı görebilirsiniz (ya da üretim yapılan). Hdf. Miktar yazan sütun da zaten bizim üretim siparişi açarken verdiğimiz adeti göstermektedir.

 

Tagged as:

4 Yorum yapılmış

  1. samet diyor ki:

    teşekkür ederiz. ellerinize sağlık.

  2. GÖZDE diyor ki:

    anlatım harika :)

Yazımızı beğendiniz mi :) Hemen alttan yorumunuzu ekleyin