SAP Transaction Nedir?

SAP Programında kullanılan her bir ekrana Transaction denmektedir. Türkçe olarak işlem kelimesini kullanabilirsiniz. Bu Transaction’ların her birinin ayrı sap işlem kodu (sap transaction codes) bulunmaktadır. Genellikle 4 karakterden oluşan bu kısa kodlar ile SAP ana ekranının sol üst kısmındaki boşluğa kodu girerek istediğimiz işleme hızlı bir şekilde geçiş yapabilmekteyiz. Transaction koduna örnek olarak MMBE işlemi için yazdığımız yazıya göz atabilirsiniz.

 

 

SAP de transaction kodları genellikle birbirini takip eden şekilde devam eder. Böylelikle aklınızda kalması hem daha kolay olur hemde hızlı bir şekilde işlemler arasında geçiş yapabilirsiniz.  Örnek olarak malzeme yaratma (ya da oluşturma)  transactionu MM01 iken malzeme değiştirme ekranı MM02 ve malzeme görüntüleme de MM03 kısa kodları’dır.

MM01 : Malzeme Yarat

MM02 : Malzeme Değiştir

MM03 : Malzeme Görüntüle

Tagged as:

2 Yorum yapılmış

  1. [...] Önceki yazımda da bahsettiğim gibi SAP de her bir işleme transaction ismi verilmektedir.  Transaction kelimesine alışmak zor derseniz ”ekran”  kelimesi de kullanılmaktadır. (örneğin ME21N ekranı gibi cümle içinde kullanımı ) [...]

  2. [...] ekranlarının  benzer işlemleri yapanların birbirini takip eden şekilde devam ettiğini biliyoruz. [...]

Yazımızı beğendiniz mi :) Hemen alttan yorumunuzu ekleyin